Wakacje z rowerem 2013 - Rusko

środa, 10, lipiec 2013

W środę 10 lipca 2013 r. cykliści Klubu "Old Spokes" wyruszyli w kolejną wyprawę z cyklu "Wakacje z rowerem – 2013". Trasa wiodła tym razem do Ruska, położonego w sąsiedniej gminie Strzegom. Pierwszym przystankiem żarowskich rowerzystów po starcie spod GCKiS było lapidarium przy ul. 1 Maja. W lapidarium tym zgromadzono łącznie 17 nagrobków oraz 3 elementy kamienne pochodzące z nieczynnych cmentarzy w Gołaszycach, Łażanach, Pożarzysku, Przyłęgowie i Żarowie. Zbiór uzupełniają 4 monumentalne grobowce rodowe, m.in. Neugenbauerów i Klamtów. Ku pamięci dawnych mieszkańców Ziemi Żarowskiej ustawiono obelisk z pamiątkową tablicą, zawierającą napis w języku polskim i niemieckim.

Uroczyste otwarcie i poświęcenie lapidarium miało miejsce 11 września 2010 r. Skręcając za lapidarium w prawo cykliści "Old Spokes" wjechali na tzw. "dworską drogę", łączącą Piotrowice Świdnickie z Łażanami. Jadąc dalej klubowicze dotarli do Łażan, gdzie zatrzymali się przy kościele filialnym pw. Bożego Ciała. Powstanie tej niewielkiej świątyni datowane jest na przełom XIII i XIV w. Mury zewnętrzne zdobią dwie kamienne płyty nagrobne z XVI wieku von Mühlheimów, barokowe epitafium z 1703 r. Otto von Nostitza oraz pamiątkowa tablica z 1569 r. Na terenie przykościelnym znajduje się zachowany nagrobek baronowej Marie Mathilde von Pfeil-Burghauss z 1899 r. W Łażanach cykliści "Old Spokes" podziwiali również, znajdujące się nieopodal kościoła pozostałości pomnika z I wojny światowej, ruiny pałacu von Burghaussów, budynek dawnej szkoły ewangelickiej oraz murowany z kamienia obiekt gospodarczy z końca XIX w., który stoi na terenie dawnego folwarku.

Z Łażan trasa prowadziła dalej przez Mikoszową na odkrywkową kopalnię glin ogniotrwałych "Stanisław" w pobliżu Ruska. Kopalnia należy do przedsiębiorstwa JARO S.A. z Jaroszowa. W latach 50-tych i 60-tych XX wieku we wsi zlokalizowany był obóz pracy przymusowej, w którym przetrzymywani byli więźniowie (m.in. polityczni) wykorzystywani do pracy przy wydobyciu gliny niezbędnej do produkcji materiałów ogniotrwałych w zakładach ceramicznych w Jaroszowie. Glinę lepszej jakości, białą, dostarczano stąd do Fabryki Porcelany "Krzysztof" w Wałbrzychu. W latach 60-tych XX wieku, odnaleziono tutaj ślady osadnictwa ludzkiego sprzed ok. 440-370 tys. lat. Objeżdżając prawą stroną kopalnię glin "Stanisław", przez las "Skotnik" żarowscy cykliści dotarli do Ruska. Miejscem postoju był tutaj filialny kościół pw. św. Piotra i Pawła. Świątynia wzmiankowana była już w roku 1239. Obecna budowla pochodzi z ok. 1500 roku, przebudowana została w 2 poł. XVII wieku.

Następna wyprawa żarowskich cyklistów "Old Spokes" już 17 lipca 2013 r. (zbiórka pod GCKiS, godz. 9:30). Serdecznie zapraszamy do udziału !!!


>>> Zakładka klubu cyklistów "Old-Spokes"

Jak zwykle przed wyjazdem

 Przez przejazd kolejowy i dalej ulicą Wojska Polskiego

 Prezes klubu pozdrawia :-)

 Przy pomniku na żarowskim lapidarium - ul. 1 Maja

 Skręcamy w tzw. dworską drogę przy której ...

 ... rosną takie oto okazałe dęby

Polną drogą w stronę lasu

 Pomnik wydobyliśmy ze strumienia w zeszłym roku. Teraz stoi na swoim pierwotnym miejscu

 Most na Strzegomce przed Łażanami

 Przy kościele pw. Bożego Ciała w Łażanach

 Jedyny zachowany nagrobek znajdujący się na obszarze przykościelnym

 Przyroda w pełni rozkwitu

 Dokładniejszy od zegarka szwajcarskiego :-)

 Przy wiejskiej kapliczce w Mikoszowej

 Na krawędzi potężnej odkrywkowej kopalni glin ogniotrwałych "Stanisław" w Rusku

 Wyładowane po brzegi kopalniane wozidło w akcji

Natura wygrała - droga nieprzejezdna

 Odnalezione przy drodze

 Przy stawie pełnym dorodnych ryb. Zakaz połowu i nici ze smażenia :-)

 Gimnastyka artystyczna wymuszona stanem leśnego duktu :-)

 Kościół filialny pw. św. Piotra i Pawła w Rusku

 Przy świątyni znajdują się dwa stare monumentalne grobowce rodowe

Ranczo niczym na Dzikim Zachodzie :-)

 Pan Ryszard dodał gazu :-)

 

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów

tel./fax. 74 8580-753, lub tel. 74 8580-187

2011 Wakacje z rowerem 2013 - Rusko. Copyright © 2012 All rights reserverd.
Powered by Joomla 1.7 Templates