Old Spokes w Śmiałowicach
Przy pięknej słonecznej pogodzie 11 lipca 2011 roku, klub cyklistów "Old Spokes" udał się na kolejną wyprawę rowerową. Tym razem celem wycieczki była miejscowość Śmiałowice, położona w sąsiedniej gminie Marcinowice. Jak zawsze, tak i tym razem wycieczkę poprzedziła wspólna fotografia uczestników, z których najmłodsza cyklistka miała niespełna 9 lat.
Trasę wycieczki otwierała miejscowość Wierzbna, znana ze swych pięknych zabytków architektury. Rowerzyści z Żarowa odwiedzili tutaj kościół pw. Wniebowzięcia NMP, ruiny dawnej zabudowy klasztornej oraz przyległy budynek pałacowy, a także kolumnę z figurą św. Jana Nepomucena z końca XVII w. Największy zachwyt spośród wymienionych miejsc wzbudził wystrój kościoła z przepięknymi freskami, rzeźbami oraz malowidłami barokowych ołtarzy. Nie mniej ciekawym była również ruina dawnego budynku klasztornego, zwanego "długim domem". Z Wierzbnej cykliści "Old Spokes" udali się do Pankowa, gdzie przystankiem była najstarsza w Polsce kamienna kapliczka pokutna, datowana na 1494 rok oraz ruiny gotycko-barokowego zamku rycerskiego na wodzie, którego początki sięgają XV w. Z tej okazałej niegdyś budowli obronnej przetrwały do dziś jedynie mury zewnętrzne prostokątnego, dwukondygnacyjnego pałacu (XV w., rozbud. XVI w., przebud. po 1699 r., restaurowany pod koniec XIX w.), czworobocznej wieży obronnej oraz tzw. mur kurtynowy pierwotnego założenia. Od Pankowa do Śmiałowic było już nie daleko. Niezwykle interesującym obiektem u celu wyprawy żarowskich rowerzestów okazał się kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca w Śmiałowicach. Budowla ta wzniesiona została w stylu wczesnogotyckim pod koniec XIII wieku. W jej wnętrzu znajduje się cenne wyposażenie w postaci gotyckiej figury Matki Bożej z XV w., barokowe ołtarze z XVII w., oraz podobnie datowana drewniana ambona i chrzcielnica. Cykliści "Old Spokes" podziwiali ponadto liczne epitafia z lat 1452-1600, potężny mur obronny kościoła z otworami strzelnic oraz wmurowanym doń krzyżem pokutnym z 1413 r., a także stojącą przy bramie gotycką kapliczkę pokutną i datowany na 1484 r., zachowany fragmentarycznie dawny pręgierz. Kolejnym miejscem postoju był niestety nie czynny już dzisiaj młyn w Śmiałowicach. Zboże w tym miejscu mielono już w odległych czasach średniowiecza. Dalej wycieczka przez jeden z nielicznych w okolicy drewnianych mostów na rzece Bystrzycy skierowała się w stronę Kalna, by po krótkim postoju pod barokową kapliczką, powrócić w świetnym humorze do Żarowa. Następna wyprawa rowerowa klubu "Old Spokes" już w przyszłą środę 18 lipca o godz. 9:00 (pod GCKiS). Serdecznie zapraszamy do udziału !!!
Pełen program "Wakacji z rowerem" znajduje się tutaj. Zachęcamy do odwiedzania zakładki klubu cyklistów Old Spokes, na której znajdą Państwo m.in. historię naszych wycieczek.
Jak zwykle przed wyprawą
Młodzi żarowscy cykliści gotowi do wyjazdu
Prezes mówi, prezes radzi, prezes Klubu zawsze nas prowadzi :-)
Przed Bożanowem spowodowaliśmy mały korek :-)
Pod kościołem Wniebowzięcia NMP w Wierzbnej
Za kratą najstarsza część świątyni z XIII w.
Widok na piękne, zachowane XIII-wieczne freski kościoła w Wierzbnej
Na tle barokowego ołtarza głównego
Barokowe freski sklepienia
XVIII-wieczne ołtarze boczne
Dlaczego przewróciłeś nam rowery ? - rzekł stojący po lewej, A to moja wina ? - odparł stojący po prawej :-)
Co oni robią w tej gigantycznej lebiodzie ;-)
Prezes klubu w swojej dziupli :-)
We wnętrzu tzw. długiego domu
W tle brama muru kościelnego i folwarku z pałacem
Z gospodarstwa pana Mazurka w Pankowie wyłonił się interesujący zaprzęg
Ruiny zamku na wodzie w Pankowie
Pan Stanisław sprawdzał czy nie schowano tam aby Bursztynowej Komnaty :-)
Panków - nieco po lewej w tle najstarsza kapliczka pokutna w Polsce
Dojeżdżamy do kościoła pw. św. Wawrzyńca w Śmiałowicach
Przy bramie po lewej pręgierz z 1484 r., po prawej gotycka kapliczka pokutna i krzyż pojednania z 1413 r.
Najmłodsi z zainteresowaniem zaglądają do wnętrza świątyni
Nieco wzbogacona wersja kamiennych epitafiów :-)
Widok na ołtarz główny kościoła w Śmiałowicach
Obronny mur kościoła ze strzelnicami powstał w niespokojnych latach wojny trzydziestoletniej 1618-48
Czego to najmłodsi nie odnajdą po drodze :-)
Skończyło się na małym stłuczeniu i zadrapaniu. Dzielna dziewczyna !! :-)
Nieczynny młyn w Śmiałowicach
Drewniany most na rzece Bystrzycy w Śmiałowicach
Po naszym przejeździe do remontu :-)
W stronę Kalna
Najpierw wypadek, potem awaria - nic jej jednak nie powstrzymało od dalszej jazdy :-)
Kapliczka w Kalnie ostatnim przystankiem przed powrotem do Żarowa