Cykliści z wizytą w Morawie

środa, 19, lipiec 2017

W dniu 18 lipca 2017 roku Żarowski Klub Cyklistów "Old Spokes" odbył wycieczkę rowerową do Morawy. Była to trzecia z zaplanowanego cyklu wycieczek organizowanych przez GCKiS podczas tegorocznych wakacji. Uczestnicy wyprawy mieli okazję zapoznać się z interesującymi miejscami i zabytkami naszej pobliskiej okolicy.Pierwszym etapem wycieczki była miejscowość Piotrowice Świdnickie. Tu cykliści z Żarowa podziwiali pochodzący z poł. XII wieku kościół filialny pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego oraz znajdującą się na jego zewnętrznej ścianie galerię kamiennych epitafiów. Ciekawym reliktem przeszłości jest znajdujący się przy kościele Krzyż wiejski, który był niegdyś pomnikiem upamiętniającym poległych w I wojnie światowej mieszkańców Piotrowic. Spod kościoła grupa rowerzystów ruszyła dalej, zatrzymując się przy XVI-wiecznym zamku, który położony jest w dolnej części miejscowości.

 Dalej trasa wiodła do Pastuchowa, gdzie uczestnicy wycieczki odwiedzili XIII-wieczny kościół pw. św. Barbary oraz zachowany relikt dawnego kościoła ewangelickiego w postaci monumentalnej bramy wjazdowej. Podziwiając wspaniałe widoki oraz przyrodę wycieczka kontynuowała zamierzoną trasę, aby dotrzeć do miejscowości Skarżyce, gdzie klubowiczów "Old Spokes" powitał "żelazny diabeł". Stąd żarowscy cykliści wyruszyli w dalszą drogę, docierając do Morawy. Pierwszym postojem w tej urokliwej miejscowości był hipodrom im. 14-tego Pułku Ułanów Jazłowieckich. Kolejnym punktem wycieczki była stojąca przy skrzyżowaniu dróg w Morawie kamienna kapliczka słupowa. Ostatnim etapem wyprawy był XIX-wieczny pałac w Morawie. Klubowicze mieli okazję zwiedzić pałacowe wnętrza oraz teren przyległy do budowli. W drodze powrotnej rowerzyści zatrzymali się przy ruinach pałacu oraz wojennego pomnika w Łażanach.

Na kolejną wyprawę rowerową ZAPRASZAMY SERDECZNIE we wtorek 25 lipca 2017 r. Zbiórka o godz. 9:15 pod GCKiS przy ul. Piastowskiej 10A.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów

tel./fax. 74 8580-753, lub tel. 74 8580-187

2011 Cykliści z wizytą w Morawie. Copyright © 2012 All rights reserverd.
Powered by Joomla 1.7 Templates