Żarowskie spotkania z historią

wtorek, 29, marzec 2016

Mieszkańcy Bogatyni mają różne opinie na ich temat. Jedni uważają, że to ludzie z wizją, którzy są na tropie wielkiego odkrycia. Drudzy traktują ich jak zapaleńców, poszukujących czegoś, co istnieje tylko w miejscowych legendach. Jaka jest naprawdę Łużycka Grupa Poszukiwawcza i co jest jej celem? Na te i inne pytania odpowiedzą oni sami.

Już 15 kwietnia 2016 roku w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie kolejna odsłona spotkań z historią. Zainspirowani opowieściami dziadków i rodziców odkrywają tajemnice obozu pracy i fabryki "Zittwerke", w której podczas II wojny światowej produkowano silniki turboodrzutowe do samolotów Messerschmitt Me 262 "Schwalbe".

Podczas II Żarowskiej Prelekcji Historycznej zaprezentowany zostanie film Szymona Wasylów pt. "Mury mówią", który przybliża historię wzgórza w Sieniawce – miejsca pamiętającego zarówno przedwojenne koszary wojskowe, fabrykę silników odrzutowych, obóz pracy jak i domniemane tajemnicze podziemia.

Zobacz zwiastun filmu „Mury mówią”

https://www.youtube.com/watch?v=oYhcdEEwf60

Drugim tematem spotkania będą „Lotnicze aspekty II wojny światowej w rejonie Żarowa”. Mowa będzie zarówno o poszukiwaniach i odkryciach elementów lotniczych w okolicy Żarowa, działaniach lotnictwa niemieckiego i radzieckiego oraz o tajemniczej produkcji lotniczej w cegielni "Tonwerke" w Imbramowicach.

Na dużą dawkę nieznanej i ciągle odkrywanej historii II wojny światowej zapraszamy już 15 kwietnia 2016 roku o godz. 18:00 do kawiarni Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

 

Na zdjęciu wrak bombowca B-17, który rozbił się 22 marca 1945 roku nieopodal wsi Wierzbna

 

 

 

Bogdan Mucha,

specjalista ds. zbiorów muzealnych

Żarowskiej Izby Historycznej

 

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów

tel./fax. 74 8580-753, lub tel. 74 8580-187

2011 Żarowskie spotkania z historią. Copyright © 2012 All rights reserverd.
Powered by Joomla 1.7 Templates