Klub Cyklistów "Old Spokes" na finiszu wakacji 2018

czwartek, 30, sierpień 2018

Za nami kolejna i zarazem ostatnia już wakacyjna wycieczka rowerowa Klubu Cyklistów "Old Spokes". Tym razem rowerzyści z Żarowa wybrali się w liczącą 20 km trasę Kalno – Wierzbna (Biały Las) – Bagieniec – Bolesławice – Nowice – Droga Węglowa. W otwierającej wyprawę miejscowości Kalno, godnym uwagi był stary, zachowany fragmentarycznie mur, który niegdyś okalał całą miejscowość. Kolejnym punktem była Wierzbna, w której uczestnicy wycieczki zatrzymali się przy dawnym kompleksie młyńskim oraz datowanej na koniec XVII wieku wieży wodnej. Omijając stadion piłkarski "Wierzbianki" klubowicze "Old Spokes" dotarli następnie do "Białego Lasu". Po dłuższym odpoczynku spędzonym na wspólnym grillu, grupa ruszyła malowniczą, wiodącą przez las drogą w kierunku Bagieńca, gdzie znajduje się okazały pałac, którego początki sięgają czasów średniowiecza. Początkowo był to dwór rycerski otoczony fosą, przebudowany w XVI wieku w stylu renesansowym. Dwa stulecia później nadano mu cechy barokowe, a obecny neorenesansowy wystrój budowli pochodzi z początku XX wieku.

Ciekawostką jest, że Bagieniec od średniowiecza, aż po rok 1781 przynależał do Saksonii, a poddani musieli uiszczać wszelkie świadczenia elektorowi saskiemu. Z Bagieńca uczestnicy wyprawy skierowali się do Bolesławic Świdnickich, gdzie miejscem postoju było skrzyżowanie dróg, przy którym ustawione są dwa krzyże pojednania (dawniej zwane pokutnymi). Z Bolesławic trasa wycieczki wiodła do Nowic. W tej miejscowości godnym uwagi jest krzyż z Chrystusem, który posadowiono na pomniku upamiętniającym zmarłego w roku 1868 mieszkańca o nazwisku Carl Thomas. Po minięciu Nowic uczestnicy wyprawy wjechali na tzw. Węglową Drogę, czyli szlak, którym niegdyś transportowano węgiel z wałbrzyskich kopalń do portu rzecznego w Malczycach. Obowiązkowym przystankiem na tym szlaku, był tzw. Ogórkowy Staw ze skrytym pośród bujnych zarośli pomnikiem pruskim z wojen 1864, 1866 i 1870/71. Po chwili odpoczynku i kilku słowach o kamiennym obelisku, rowerzyści ruszyli dalej, aby dotrzeć do Żarowa.

Organizatorzy wycieczki Składają Serdeczne Podziękowania pani Paulinie Przybylskiej z "Białego Lasu" za gościnę i udostępnienie miejsca grillowego

 

 

 

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów

tel./fax. 74 8580-753, lub tel. 74 8580-187

2011 Klub Cyklistów "Old Spokes" na finiszu wakacji 2018. Copyright © 2012 All rights reserverd.
Powered by Joomla 1.7 Templates