Warsztaty archeologii eksperymentalnej dla najmłodszych mieszkańców gminy Żarów
Dobra wiadomość dla najmłodszych mieszkańców gminy Żarów. Dzięki zapoczątkowanej wielopłaszczyznowej współpracy pomiędzy Żarowską Izbą Historyczną działającą w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, a firmą Archeoreplica z siedzibą w Starym Górniku koło Oławy, już na wiosnę dla uczniów ze szkół gminnych, przygotowany zostanie cykl warsztatów archeologii eksperymentalnej. Firma Archeoreplica od przeszło 10 lat zajmuje się badaniami eksperymentalnymi związanymi z technologią obróbki kości i poroża od epoki kamienia do średniowiecza. Przy swoich eksperymentach korzysta z nowoczesnego sprzętu w postaci mikroskopu stereoskopowego, metalograficznego i skaningowego.
Wyniki tych badań prezentowane są na różnego rodzaju konferencjach oraz w publikacjach naukowych. Ważnym elementem działalności firmy ze Starego Górnika, jest archeoedukacja, która prezentuje życie naszych przodków. Zajęcia dydaktyczne specjalnie dobrane dla różnych grup wiekowych, kierowane są do przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych, studentów oraz wszystkich zainteresowanych archeologią. Podczas zajęć, wykorzystywane i odtwarzane są przedmioty codziennego użytku od epoki kamienia po czasy nowożytne, które powstały przy użyciu narzędzi i technik stosowanych przez społeczności żyjące w danej epoce: kamienia, brązu czy żelaza. Obok działalności badawczo-dydaktycznej, Archeoreplica świadczy także kompleksowe usługi archeologiczne, w skład których wchodzi wachlarz badań i nadzorów archeologicznych, opracowanie i konserwacja zabytków oraz obsługa wszelkich formalności inwestycyjnych pod kątem zezwoleń konserwatorskich. Zaplanowane na wiosnę warsztaty archeologii eksperymentalnej dla młodych mieszkańców gminy Żarów, będą nie tylko znakomitym uzupełnieniem szkolnych lekcji historii, ale też niesamowitą wędrówką w czasie do odległych epok prehistorycznych.
Archeologia Eksperymentalna - obróbka kości i poroża, fot. Archeoreplica
Repliki zabytków - Wyroby z kości - rekonstrukcje metody i techniki wytwarzania przedmiotów codziennego użytku, fot. Archeoreplica