Festiwal Mąki w Siedlimowicach
Warsztaty kulinarne, ceramiczne, fotograficzne, spotkanie z dietetykiem, konkurs na najlepszy chleb domowego wypieku "Chlebowzięci", promocyjne zwiedzanie młyna to tylko niektóre atrakcje Festiwalu Mąki w Siedlimowicach, który odbył się w sobotę, 3 września. Każdy mógł znaleźć tutaj coś dla siebie. Pierwsza edycja festiwalu, zorganizowana przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz właścicieli zabytkowego młyna w Siedlimowicach wzbudziła ogromne zainteresowanie. Nie tylko mieszkańców gminy Żarów.
Ponadto na festiwalowych gości czekały specjały przygotowane przez Kraszowicką Zagrodę, Kooperatywę 124, Winnicę Świdnicką, Piekarnię Pasol - Paco, Rancho Namlikowo, czy Browar Rebelia. Oczywiście nie zabrakło doskonałej mąki z siedlimowickiego młyna. I specjalnie na tę okoliczność ciasta marchewkowego upieczonego właśnie z siedlimowickiej mąki przez właścicielkę młyna Iwonę Markiewicz. - Festiwal Mąki, który po raz pierwszy odbywa się na terenie zabytkowego młyna przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Piękna pogoda zachęciła mieszkańców, ale i przyjezdnych gości z różnych zakątków do odwiedzenia młyna w Siedlimowicach. Ci, którzy jeszcze tutaj nie byli, mieli możliwość poznania historii budowy młyna, zwiedzali to zabytkowe miejsce, a na koniec mogli raczyć się smakołykami przygotowanymi przez różnych wystawców. Nie będzie to ostania edycja Festiwalu Mąki, ale mogę zdradzić, że już dziś przygotowujemy kolejną imprezę w siedlimowickim młynie - zapewnił Witold Markiewicz właściciel zabytkowego młyna w Siedlimowicach.
Najważniejszym punktem święta był konkurs na najlepszy chleb domowego wypieku "Chlebowzięci". Jury oceniało smak, kolor, zapach oraz wrażenie ogólne 30 wypieków, które rywalizowały o miano najlepszego. Zwycięstwo wywalczyła Joanna Maślukiewicz. - Ten chleb jest moim ulubionym, a zarazem bardzo prostym w wykonaniu. Piekłam go w zwykłym piekarniku, bez termoobiegu, z grzałką górną i dolną, z podstawioną miską z wodą - mówiła o swoim wypieku laureatka. Drugie miejsce w konkursie "Chlebowzięci" wywalczyła Adriana Kowalczyk, a trzecie Witosław Śliwowski. Fundatorem nagród w konkursie była piekarnia Pasol-Paco.
Podczas festiwalowego święta mieszkańcy mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanych warsztatach. Marcin Trzpiot, który specjalizuje się w fotografii tradycyjnej oraz polaroidowej prowadził warsztaty fotograficzne. Jakub Łukaszonek, finalista polskiej edycji kulinarnego Show MasterChef, bloger kulinarny prowadzący stronę www.kuchniakuby.pl, pasjonat gotowania, samouk i marzyciel poprowadził dla wszystkich gości kulinarne warsztaty. A Magdalena Siennicka z Szamotni - pracowni ceramiki artystycznej warsztaty garncarskie. Atrakcją festiwalu było również spotkanie z dietetykiem, Agnieszką Podgórską. Na zakończenie wystąpił Teatr Bezdomny z Żarowa.
Festiwalowych gości przywitali Tomasz Pietrzyk zastępca dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, burmistrz Leszek Michalak, radna powiatu świdnickiego Urszula Ganczarek oraz Iwona Nieradka radna Rady Miejskiej.
Magdalena Pawlik/UM Żarów