W podziękowaniu za plony

wtorek, 08, wrzesień 2015

Barwny korowód dożynkowy, msza święta dziękczynna, tradycyjne obrzędy, wspólna zabawa oraz pyszności na dożynkowych stołach. Tak rolnicy z terenu gminy Żarów w niedzielę, 6 września dziękowali za tegoroczne plony.

Za tegoroczne plony na dożynkach gminnych w Wierzbnej dziękowali przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, posłowie na Sejm RP, senator RP, radni Rady Miejskiej Żarowa, przedstawiciele duchowieństwa, dyrektorzy gminnych jednostek, a przede wszystkim rolnicy z terenu gminy Żarów.

 

Święto plonów rozpoczęła msza święta dziękczynna w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wierzbnej, podczas której poświęcono dożynkowe wieńce, bochny chleba oraz kosze owoców i warzyw. - Dożynki to jedno z najważniejszych dla rolników wydarzeń w roku. To czas radości i odpoczynku. Dziś gromadzimy się na mszy dożynkowej w Wierzbnej, aby podziękować Bogu i umocnić z Nim naszą więź. Cały świat jest nam dany, aby człowiek osiągnął szczęście i spotkał się kiedyś z Bogiem. Dzisiejsza modlitwa, dzisiejsza msza to przede wszystkim nasze wspólne podziękowanie Bogu za te hojne dary. Wszystkie dary, które przynieśliśmy do kościoła są tymi darami, które mają służyć innym ludziom, bo to są nasze wspólne dary, które podarował nam Bóg - podkreślał ks. Andrzej Walów proboszcz parafii, który celebrował liturgię.

Korowód dożynkowy i dzielenie chleba

Po nabożeństwie tradycyjny korowód dożynkowy z przedstawicielami poszczególnych sołectw udał się na boisko sportowe, gdzie dokonano prezentacji wieńców oraz przekazania chleba przez starostów dożynek Karolinę Brejniakowską i Mariusza Bryłę włodarzowi gminy. - Aura dzisiaj pokazała, jak ciężka jest praca rolnika. Właśnie z takimi żywiołami muszą nierzadko mierzyć się nasi rolnicy. Tym bardziej chcemy im dziś podziękować za zbiory, które zostały w tym roku zebrane. Życzę, aby w tej pracy niczego Wam nie brakowało. Aby sprzyjali Wam ludzie i przyroda i nikomu nie zabrakło chleba naszego powszedniego - mówił burmistrz Leszek Michalak.

Ludowo, folkowo i biesiadnie

W barwnych i kolorowych strojach na scenie zaprezentowały się również sołectwa z gminy Żarów. Dożynkowe przyśpiewki śpiewały Koła Gospodyń Wiejskich, sołtysi wsi, przedstawiciele Rad Sołeckich, uczniowie żarowskich szkół oraz mieszkańcy. Dobrą zabawę zapewnili mieszkańcy Mrowin przedstawiając wiejską wersję przeboju Boys "Jesteś szalona", Krukowianie natomiast zaprezentowali się w przeróbce utworu "Czerwone korale", a mieszkańcy Pożarzyska w miksie przyśpiewek dożynkowych do utworów Piersi "Bałkanica" i Czadomana "Ruda tańczy jak szalona". - Na każdą imprezę przygotowujemy nowe wykonanie, a dziś zaprezentowaliśmy się w piosence Brathanków "Czerwone korale". Przy naszym stoisku dziś wspomaga nas młodzież, przygotowaliśmy skromny poczęstunek, za który nie pobieramy opłat, tylko dobrowolne datki. Fundusze te nasza młodzież chce przeznaczyć na zakup gier planszowych na świetlicę - podkreślały mieszkanki Krukowa Katarzyna Banasik-Bendlewska i Teresa Olszańska. W rytm dożynkowych wiązanek wszystkich zgromadzonych uczestników wprowadzili również przedstawiciele Bukowa, Łażan, Pyszczyna, Wierzbnej, Imbramowic, Pożarzyska, Gołaszyc, Krukowa, Mrowin oraz Żarowianie ze Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów.

Lokalne przysmaki

Dożynkowe stoły uginały się pod ciężarem pysznego jadła przygotowanego przez poszczególne sołectwa. Nie zabrakło tradycyjnego bigosu, pierogów, swojskich wędlin, pasztetów, pieczonego chleba, pysznych ciast, a także wyszukanych soków i nalewek. - Na naszym stoisku dziś można skosztować wiejskiego smalcu z ogórkiem, pieczonego chleba i wyszukanych ciast. Wszystko przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich, Rada Sołecka, Stowarzyszenie Miłośników Łażan "Przyjazna Wieś" i sołtys wsi - zaznaczały mieszkanki Łażan Krystyna Faruń i Halina Kuczyńska.

Nagroda dla Pawła Fajdka

Podczas tegorocznych dożynek gminnych burmistrz Leszek Michalak i mieszkańcy Wierzbnej przygotowali dla tegorocznego mistrza świata w rzucie młotem Pawła Fajdka niespodziankę. Nagrodę dla mistrza wręczali burmistrz Leszek Michalak, radna Rady Miejskiej Zuzanna Urbanik oraz starostowie dożynek Karolina Brejniakowska i Mariusz Bryła. - Serdecznie dziękuję za gorące przywitanie i cieszę się, że mogłem przysporzyć Wam tyle radości. Życzę dobrej zabawy i udanego świętowania, mimo tej kapryśnej aury - dziękował Paweł Fajdek były mieszkaniec Wierzbnej.
To nie była jedyna niespodzianka, którą z okazji gminnych dożynek zorganizowali mieszkańcy Wierzbnej. W podziękowaniu za przygotowanie dożynek, ciężką pracę i zaangażowanie burmistrz Leszek Michalak i zastępca burmistrza Grzegorz Osiecki otrzymali od nich koszulki z napisem LESZEK i GRZEGORZ.

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów

tel./fax. 74 8580-753, lub tel. 74 8580-187

2011 W podziękowaniu za plony. Copyright © 2012 All rights reserverd.
Powered by Joomla 1.7 Templates