"Wakacje z Rowerem 2014" rozpoczęte

niedziela, 06, lipiec 2014

Za Nami pierwsza rowerowa wycieczka z cyklu "Wakacje z rowerem 2014". W czwartek 3 lipca, przy pięknej słonecznej pogodzie żarowscy cykliści z Klubu "Olds Spokes" wybrali się w trasę Żarów – Nowice – Bolesławice Świdnickie – Wierzbna – Bożanów – Żarów. Podobnie jak w ubiegłych latach i tym razem nie obyło się bez zwiedzania ciekawych, historycznych miejsc oraz interesujących odkryć, które do tej pory nieświadomie pomijaliśmy. Po wykonaniu tradycyjnej już wspólnej fotografii uczestnicy pierwszej wakacyjnej wyprawy skierowali się na Węglową Drogę, czyli szlak, którym niegdyś transportowano węgiel z wałbrzyskich kopalni do portu rzecznego w Malczycach. Pierwszym przystankiem na szlaku wycieczki, był tzw. Ogórkowy Staw ze skrytym pośród bujnych zarośli pomnikiem pruskim z wojen 1864, 1866 i 1870/71. Po chwili odpoczynku i kilku słowach o kamiennym obelisku, rowerzyści ruszyli dalej, aby przeciąć obwodnicę Świdnicy i dotrzeć do szosy wiodącej w kierunku Nowic w gm. Jaworzyna Śląska.

W tej miejscowości godnym uwagi jest miejscowy krzyż z Chrystusem, który posadowiono na pomniku upamiętniającym zmarłego w roku 1868 mieszkańca o nazwisku Carl Thomas. Z Nowic żarowscy rowerzyści wyruszyli do Bolesławic Świdnickich, aby zatrzymać się przy stojących tu nieopodal skrzyżowania kamiennych krzyży pojednania. Na jednym z nich wyryte jest narzędzie zbrodni w postaci miecza, inny natomiast swoją formą w ogóle nie przypomina krzyża, lecz słupek z umieszczonymi w górnej partii otworami. Podziwiając te tajemnicze zabytki dawnego prawa, cykliści dostrzegli również stojące przy sąsiedniej posesji kamienne słupy. Do czego służyły i czy były tu od zawsze ? Takie pytanie zadawali sobie uczestnicy wyprawy, kiedy z pomocą w owych rozważaniach przyszedł właściciel posesji, przy której posadowiono kamienne słupy. Jak wyjaśnił ... są to słupy pocztowe, które wyznaczały niegdyś przystanki dla poczty pruskiej i były swego rodzaju punktami orientacyjnymi dla poczmistrzów. Wyznaczały odległości w milach pomiędzy poszczególnymi stacjami pocztowymi. Słupy takie funkcjonowały na terenie Królestwa Prus do roku 1872, kiedy to wprowadzono system metryczny. Wiele z nich usunęły służby drogowe, niektóre jednak przetrwały jak te w Bolesławicach. Jeden z nich przeniesiony został o kilka metrów ze skrzyżowania, drugi pochodzi z dalszego odcinka drogi, którą niegdyś transportowano królewską pocztę. W dalszej rozmowie mieszkaniec Bolesławic, poinformował cyklistów, że jeden z przydrożnych krzyży pojednania był niegdyś tak naprawdę pręgierzem, którego górną partię przeniesiono i w wkopano w ziemię. Czy rzeczywiście tak było, tego nie sposób dziś potwierdzić, jednak sam wygląd osadzonego zabytku daje wiele do myślenia.

Kolejnym punktem na trasie żarowskich rowerzystów był pochodzący z XIV wieku kościół pw. św. Jadwigi. Niestety i tym razem nie było dane cyklistom wejść na teren przykościelny, którego strzeże zamknięta na kłódkę z łańcuchem brama. Z Bolesławic wycieczka wiodła do Bagieńca, gdzie znajduje się zamek, którego początki sięgają czasów średniowiecza. Początkowo jako dwór rycerski otoczony fosą, przebudowany został w XVI wieku w stylu renesansowym. Dwa stulecia później nadano mu cechy barokowe, a obecny neorenesansowy wystrój budowli pochodzi z początku XX wieku. Ciekawostką jest, że Bagieniec od średniowiecza, aż po rok 1781 przynależał do Saksonii, a poddani musieli uiszczać wszelkie świadczenia elektorowi saskiemu. Z Bagieńca cykliści udali się następnie do Wierzbnej. Tutaj obowiązkowymi punktami postoju były oczywiście: figura Nepomucena, kościół pw. Wniebowzięcia NMP oraz zespół poklasztorny. Do Żarowa, droga powrotna żarowskich rowerzystów wiodła przez Bożanów. Podsumowując pierwszą wyprawę z cyklu "Wakacje z Rowerem 2014", powiedzieć można krótko ...wiele ciekawostek, wspaniały nastrój i ogromny zapał do dalszych wyjazdów. Na kolejną wycieczkę rowerową zapraszamy już w przyszłą środę 9 lipca, zbiórka o godz. 9:30 pod GCKiS. Serdecznie zapraszamy do udziału !!!

Ostatnie przygotowania do wyprawy

 

 Tradycyjna wspólna fotografia przed wyjazdem

Skręcamy na tzw. Węglową Drogę, gdzie ...

... zatrzymać się przy Ogórkowym Stawie

Prawda że pięknie

 

Przy skrzyżowaniu w Nowicach gdzie ...

... stoi taki oto pomnik z krzyżem

W stronę Bolesławic Świdnickich

Kamienne krzyże pojednania w Bolesławicach

Prezes Klubu "Old Spokes" przy pocztowych słupach

Piękno miejscowej flory

Przy Kościele pw. św. Jadwigi

Wiata z zabytkową sikawką w Bolesławicach cieszy się jak widać popularnością :-)

Jesteśmy w Bagieńcu

Przy zamku w którym gościł niegdyś Johann Wolfgang von Goethe

Czas zatrzymał się w tym miejscu tuż przed południem

Obok zamku znajduje się interesujący kamień obrobiony ludzką ręką

Odcinek Nowice - Wierzbna miejscami jest mocno błotnisty

W oczekiwaniu na prezesa, który zrobił Nam kolejną fotkę :-)

Kolumna Nepomucena w Wierzbnej

Brama wjazdowa na teren dawnego klasztoru. Dla zwiedzających czynne pn-pt w godz. 9-15:00

Gotycki portal wejściowy prowadzący na teren przykościelny oraz stojący tuż obok krzyż

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Wierzbnej

Naprzeciw Nas tzw. Długi Dom, to pozostałość po dawnym klasztorze Cystersów

Pręgierz, czy nie pręgierz hmmm ...

Na wewnętrznej ścianie Długiego Domu dostrzegliśmy coś takiego

Klasztorne wzgórze w pełnej okazałości

Dawny pałac cysterskiego przeora

 

Kościół wraz z monumentalnymi romańskimi wieżami

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów

tel./fax. 74 8580-753, lub tel. 74 8580-187

2011 "Wakacje z Rowerem 2014" rozpoczęte. Copyright © 2012 All rights reserverd.
Powered by Joomla 1.7 Templates