Wystawa otwarta

poniedziałek, 07, październik 2013

Innowacyjne, pomysłowe i odważne prace plastyczne oraz literackie zostały nagrodzone w konkursie poświęconym jubileuszowi 170 lat Kolei Wrocławsko-Świebodzkiej. Podczas wystawy w Żarowskiej Izbie Historycznej nagrody ufundowane przez sponsorów wręczone zostały wszystkim laureatom. Ekspozycję pamiątek kolejowych w Żarowskiej Izbie Historycznej podziwiać będzie można do 26 października. - Pierwsze pociągi, które na tej linii pojechały 170 lat temu mijały się w Imbramowicach. Żarów wtedy nie miał jeszcze przystanku. I o tym w pracach literackich pisali również uczniowie żarowskich szkół, stąd nasz kolejny pomysł, aby takie konkursy organizować corocznie. Trzeba obudzić wspomnienia w mieszkańcach i pokazać najmłodszym, jak żyło się dawniej w Żarowie. W przyszłym roku planujemy zorganizować konkurs równie sentymentalny "Moje miasto-moja ulica". Zachęcam dzieci, aby już dziś porozmawiali ze starszymi i zapytali, jak kiedyś się mieszkało przy żarowskich ulicach.

Za udział w kolejowym konkursie oraz przygotowanie pamiątek i wspomnień składam serdeczne podziękowania - mówił podczas otwarcia wystawy w Żarowie Bogusław Molecki z Politechniki Wrocławskiej, pomysłodawca kolejowego konkursu. Na ekspozycji, która potrwa do 26 października zapoznać się można nie tylko ze starymi rozkładami jazdy, biletami czy sygnalizacją kolejową. Część z nich adresowana jest również do najmłodszych. Czekają na nich zabawki i modele kolejowe oraz obrazy kolei w szkolnych podręcznikach sprzed lat.

- W przyszłym roku mija 60 lat nadania praw miejskich dla Żarowa. Myślę, że będzie to równie uroczysta chwila, jak dzisiejsza historyczna wystawa. Dziś gratuluję wszystkim laureatom konkursu i mam nadzieję, że efektem pomysłów na obchody 60-lecia nadania praw miejskich dla naszego miasta będzie wspólne wydawnictwo wspomnień mieszkańców gminy Żarów - podkreślał burmistrz Leszek Michalak.

Nagrody w konkursie ufundowali: Polskie Koleje Państwowe S.A., Przewozy Regionalne Sp. z o.o., Koleje Dolnośląskie S.A.

L A U R E A C I  K O N K UR S U:

Konkurs plastyczny

Kategoria I - Klasa 0-I

1 miejsce. Jakub Gering (SP Żarów)
2 miejsce. Otylia Wawrzyniak (SP Żarów)
3 miejsce. Szymon Kulpiński (Sp Zastruże)

wyróżnienie: Michał Piotrowski (SP Żarów)

Kategoria II - Klasa II-III

1 miejsce. Magdalena Razik (SP Żarów)
2 miejsce. Julia Żydek (Sp Żarów)
3 miejsce. Amelia Rzeszowska (SP Żarów)

wyróżnienie: Szymon Dominik (SP Żarów), Hanna Rybarczyk (SP Żarów)

Prace literackie

Kategoria III - kl. 4-6

1 miejsce. Maciej Ruszkiewicz (SP Żarów).
2 miejsce. Damian Kaletowski (SP Żarów)
3 miejsce. Maciej Michalak (SP Żarów)

wyróżnienie: Aleksy Mięki (SP Żarów)

Tekst i foto: Magdalena Pawlik - UM Żarów

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów

tel./fax. 74 8580-753, lub tel. 74 8580-187

2011 Wystawa otwarta. Copyright © 2012 All rights reserverd.
Powered by Joomla 1.7 Templates