Z okazji 170-lecia linii kolejowej Wrocław-Świebodzice

czwartek, 04, lipiec 2013

Upłynął już termin nadsyłania prac plastycznych i literackich w ramach konkursu ogłoszonego przez żarowski Urząd Miejski, Gminne Centrum Kultury i Sportu oraz Zakład Logistyki i Systemów Transportowych Politechniki Wrocławskiej.

W minioną środę, 3 lipca specjalnie powołane jury dokonywało przeglądu wybranych prac. Wśród nich byli przedstawiciele żarowskiego Gminnego Centrum Kultury i Sportu Elżbieta Kulas i Bogdan Mucha, sekretarz gminy Żarów Sylwia Pawlik, radna Rady Miejskiej Iwona Nieradka oraz Bogusław Molecki, pomysłodawca konkursu.

- Zadaniem najmłodszych uczestników konkursu było wykonanie prac plastycznych, obrazujących podróżowanie koleją z Żarowa lub Imbramowic w dawnych latach. Uczniowie klas trzecich, czwartych i gimnazjum natomiast zobowiązani zostali do napisania wspomnień o funkcjonowaniu kolei w gminie Żarów. Prace plastyczne i pisemne przygotowane zostały również w oparciu o rozmowy z dziadkami i seniorami - wyjaśnia Katarzyna Janik z Referatu Oświaty, Funduszy Zewnętrznych i Promocji Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w niedzielę 29 września podczas otwarcia wystawy poświęconej 170-leciu linii kolejowej Wrocław-Świebodzice w Żarowskiej Izbie Historycznej. - Oprócz nagród rzeczowych, dla laureatów konkursu zostanie zorganizowana specjalna wycieczka na wyremontowany dworzec główny we Wrocławiu, połączona ze zwiedzaniem pomieszczeń normalnie niedostępnych dla podróżnych. Wyróżnione prace zostaną także wykorzystane w opracowaniu poświęconym historii kolei na Dolnym Śląsku - dopowiada koordynatorka konkursu Iwona Nieradka.

W sentymentalny konkurs zaangażowani mogą być również seniorzy z gminy Żarów. - Zachęcamy seniorów do poszukiwania w domowych zakamarkach pamiątek związanych z koleją. Mogą to być stare bilety z Żarowa i Imbramowic, dokumenty przewozowe, wreszcie mundury i lampy kolejowe. Wszystkie będą eksponowane na wystawie w Żarowskiej Izbie Historycznej. Seniorzy, którzy dostarczą najciekawsze eksponaty otrzymają od organizatorów pamiątkowe upominki i zostaną zaproszeni na wycieczkę po wyremontowanym dworcu głównym we Wrocławiu - dopowiada Bogusław Molecki, pomysłodawca konkursu.

www.um.zarow.pl

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów

tel./fax. 74 8580-753, lub tel. 74 8580-187

2011 Z okazji 170-lecia linii kolejowej Wrocław-Świebodzice. Copyright © 2012 All rights reserverd.
Powered by Joomla 1.7 Templates