Wakacje z plastyką oraz noc piżamowa

poniedziałek, 16, lipiec 2012

Trwają wakacje w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Poz za zawodami sportowymi i wycieczkami rowerowymi uczestnicy wakacji w GCKiS mają możliwość uczestnictwa w warsztatach ceramicznych oraz technikach malarskich. Za nami także pierwsza w tym roku "Noc piżamowa".

W każdy wtorek i czwartek odbywają się warsztaty ceramiczne dla dzieci i młodzieży. Ponad 20 osób korzysta z tych ciekawych zajęć, które mają na celu wyłonić i pozyskać spośród uczestników kandydatów do Pracowni Ceramicznej w roku 2012/2013.

>>> Zdjęcia z nocy piżamowej

Podczas warsztatów uczestnicy, z gliny i masy plastycznej samoutwardzalnej, wyczarowali wiele fantastycznych przedmiotów codziennego użytku oraz figurki przedstawiające ludzi, zwierzęta i wiele ozdób i cacek.... słowem wszystko to co w duszy dzieciom grało. Ponadto przygotowane zostały dla dzieci gry planszowe, puzzle oraz malowanki, z których z chęcią korzystają w przerwach między jednym a drugim zadaniem „ceramicznym”.

Mali plastycy nauczyli się również techniki odlewania gipsowych figurek, które po wyschnięciu pomalują i polakierują podczas kolejnych zajęć.
TECHNIKI MALARSKIE
Plenerowe zajęcia z malarstwa z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe odbyły się wewnątrz budynku. Dzieci poznały technikę mieszania kolorów i dobór odpowiednich narzędzi malarskich, następnie malowały farbami odlane z gipsu figurki.

MAGICZNA NOC PIŻAMOWA V – czyli zlot czarownic, czarodziejów, wróżek i magów
W dniach 12-13 lipca odbyła się V Noc Piżamowa, w której wzięło udział 47 dzieci w wieku od 6-13 lat. Tematem tego spotkania były „czary” i wszystko co jest związane z tajemniczością. Zaraz po powitaniu, każde dziecko podpisało się na liście „niewidzialnym” atramentem, który po podgrzaniu nad płomieniem świeczki ujawnił wszystkie podpisy. Następnie uczestnicy wykonali przepiękne czapki czarodzieja, przebrali się w stroje czarodziejów i wróżek. Było pięknie i kolorowo!
„Paskudna Niespodzianka”, jaką doświadczyły dzieci na świeżym powietrzu, to pudełko, w którym został ukryty pojemnik z drobnymi przedmiotami wymieszanymi z kiślem. Każde dziecko, przez mały otwór w pudełku wkładało rączkę i wydobywało z lepkiej mazi jakiś przedmiot, który po wypłukaniu w wodzie przechodził na własność „wydobywcy”.
Zabawę przed budynkiem GCKiS  i malowanie twarzy dzieciom, niestety popsuła aura, ale nie popsuła humorów i po przejściu do sali bawili się w muzyczne zabawy poprowadzone przez czarownicę -  Bernadettę Lesiak.
Na kolację przygotowane zostały kiełbaski z grilla, które upiekł czarodziej – Antoni. Po pełnym wrażeń wieczorze, kiełbaski wszystkim wyśmienicie smakowały. Gdy mali czarodzieje najedli się, przyszedł czas na szykowanie noclegu. Po zabraniu swoich bagaży, dzieci przeszły na halę, gdzie uszykowały sobie miejsca do spania.
O godz. 22.00 (na szczęście wypogodziło się) wszyscy, uzbrojeni w latarki wyruszyliśmy na nocną wyprawę do Żarowskiej Izby Historycznej, gdzie czarodziej – Bogdan Mucha pokazał dzieciom kości mamuta wydobyte przed laty na teranie Krukowa. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści o ponad 3 metrowym zwierzu, które mieszkało na naszej ziemi.
Po powrocie, czarodzieje wykąpali się i... zmęczeni, ale pełni wrażeni szykowali się do snu.
O godz. 8.00 wszystkie dzieci były już na nogach. Krótka poranna toaleta i śniadanie. Po śniadaniu, trochę zabawy na hali, sprzątanie i pakowanie bagaży. Ale to jeszcze nie koniec czarów... Zaproszono dzieci przed budynek gdzie czarodziejka Elżbieta Kulas pokazała czary z ogniem. Był ogień sypiący iskrami i ogień pomarańczowy, niestety ogień żółty i zielony był słabo i nie wszystkie dzieci go dojrzały.
Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały certyfikaty czarodziejek i czarodziei oraz drobne upominki.
Serdecznie dziękujemy za pomoc pani Darii Kijewskiej i dziadkowi Ani Bogatko za pomoc i opiekę nad gromadą „czarodziejów”.

Impreza dofinansowana jest przez Żarowskie Stowarzyszenie „Edukacja”.

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów

tel./fax. 74 8580-753, lub tel. 74 8580-187

2011 Wakacje z plastyką oraz noc piżamowa. Copyright © 2012 All rights reserverd.
Powered by Joomla 1.7 Templates