Przegląd Zespołów Kolędniczych za nami

wtorek, 19, styczeń 2010

 W niedzielę 17 stycznia 2010 roku, w hali sportowo-widowiskowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie odbył się XII Przegląd Zespołów Kolędniczych, na który swoją gotowość kolędniczą zgłosiło 11 zespołów z miasta i gminy Żarów. W niedzielne popołudnie, już przed godziną 15.00, hala sportowa przy ul. Armii Krajowej 60A zaczęła wypełniać się mieszkańcami naszej gminy. Jedni przyszli podziwiać swoje pociechy biorące udział w Przeglądzie, inni, by wspólnie z występującymi kolędować. Ta wspaniała tradycja kolędowania na żarowskiej scenie i pod sceną, trwa już 12 lat i cieszy się w dalszym ciągu ogromnym zainteresowaniem, co widać po liczebności zgłoszonych do Przeglądu zespołów, jak i po frekwencji na widowni.

>>> Relacja Filmowa

Niespodzianka

Niespodzianką był pierwszy zespół kolędniczy, który został umiejętnie „zwabiony” na scenę przez konferansjera – Ryszarda Fidlera. W skład zespołu weszli przedstawiciele: Urzędu Miejskiego w Żarowie, Radnych, przedstawiciela GCKiS oraz aktorzy Teatru „Bezdomny”. Kiedy „Kolędnicy” oddalili się do garderoby by odziać się w przygotowane stroje, oczekujący na występy widzowie, wysłuchali Koncertu Kolędniczego w wykonaniu zespołu wokalno-instrumentalnego VIATORI ze Świdnicy (zespołu znanego nawet poza granicami Polski), który umilił czas oczekiwania na „Niespodziankę” i wprawił wszystkich w świąteczny nastrój.
Po pewnym czasie, gotowi już Kolędnicy wyszli na scenę jako postacie wprost z Betlejem. Aktorzy „jednej chwili”, bez wcześniejszego przygotowania, zaopatrzeni tylko w scenariusze odegrali swoje role z pełnym dostojeństwem i powagą, za co dostali gromkie brawa od publiczność. Tak więc niespodzianka przygotowana dla jednych, stała się również niespodzianką dla tych drugich.

Jasełka i kolędowanie

W tym roku swoje umiejętności kolędnicze zaprezentowali: cztero i pięciolatki z Przedszkola Miejskiego w Żarowie, uczniowie kl. III „a” i „c”, z kl. I „a” i „b” oraz Chór „Dominanta” ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie, zespół wokalny z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie, dzieci ze świetlicy „Cztery Pory Roku”, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Imbramowicach, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zastruży, dzieci z Kalna przygotowane przez Radę Sołecką oraz Panie ze Wspólnoty Parafialnej Mrowiny Łażany. Jedenasty zespół „Żarowianie” w ostatniej chwili wycofał się z uczestnictwa w Przeglądzie.

Tegoroczny Przegląd nie miał charakteru konkursowego, dlatego też wszystkie zespoły otrzymały „Certyfikat Najwyższej Jakości Kolędniczej”, równorzędne, pamiątkowe upominki w postaci ANIOŁÓW i słodkości dla każdego... bo czyż można wybrać, spośród tylu WSPANIAŁYCH KOLĘDNIKÓW tego najlepszego?

Największą nagrodą dla występujących było to, że Widzowie kolędowali razem z nimi, a dla najmłodszych Kolędników dodatkowo buziaki i uściski najbliższych.

Elżbieta Kulas

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów

tel./fax. 74 8580-753, lub tel. 74 8580-187

2011 Przegląd Zespołów Kolędniczych za nami. Copyright © 2012 All rights reserverd.
Powered by Joomla 1.7 Templates