Otwarcie wystawy "Silesianie"

poniedziałek, 02, maj 2011

 29 kwietnia 2011 roku o godz. 17:00, w pomieszczeniu Żarowskiej Izby Historycznej nastąpiło otwarcie wernisażu - wystawy fotografii przedstawiających portrety studyjne byłych pracowników „Organiki”, życia społecznego, mikro-instytucji powstałych w zakładzie, pochodów I Majowych, czyny społeczne, sekwencje zebrań i spotkań, Dnia Kobiet, obiektów zakładowych, orkiestry dętej etc.

Projekt „Silesianie” jest próbą odtworzenia szeroko pojętego obrazu Dolnośląskich Zakładów Chemicznych ‘Organika’ w Żarowie z pamięci jednostek (byłych pracowników DZCH), tworzących jak mawiał Ricker zbiorową świadomość. Event kulturowy, jest autorskim projektem Tomasza Nycza, konotującym bezpośrednio z jego tematem pracy licencjackiej („Fabryka, praca, życie. Dolnośląskie Zakłady Chemiczne ‘Organika’ we wspomnieniach mieszkańców Żarowa”). W powyższej inicjatywie wykorzystane zostały media artystyczne, dokumentacyjne i poznawcze.

Seria fotografii, ich prezentacja ma na celu wywołanie wspomnień, zainicjowania rozmów (interakcji przybyłych gości) oraz pełnienia funkcji estetycznej. Część artystyczna przypisana jest przedstawieniu instalacji – ingerującej w przestrzeń Żarowskiej Izby Historycznej. Instalacja ("Upadek") nacechowana czystym symbolizmem, umieszczona w głównej sali widowiskowej korespondować będzie bezpośrednio z końcem działalności (upadkiem) DZCH w Żarowie. Osadzona w odpowiedniej odległości od widza, przypominać będzie o nieustającym przemijaniu. Odległość fizyczna będzie odpowiednikiem odległości czasowej, utwierdzając odbiorcę w przekonaniu, że to co było – minęło, że to co było – już nie wróci. Całość dopełni projekcja krótkometrażowego filmu ikonograficznego, powstałego na potrzebę powyższego projektu. Etiuda wizualna składać się będzie z fotografii oraz wywiadów (pełniących rolę ścieżki dźwiękowej) narracyjno – biograficznych przeprowadzonych uprzednio z byłymi pracownikami zakładu. 

Wystawa zdjęć prezentowana będzie w siedzibie Żarowskiej Izby Historycznej do końca maja 2011 roku. Jeżeli Twoi rodzice lub dziadkowie pracowali w DZCH, zaproś ich na powyższe wydarzenie. Projekt otwarty dla wszystkich mieszkańców.

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów

tel./fax. 74 8580-753, lub tel. 74 8580-187

2011 Otwarcie wystawy "Silesianie". Copyright © 2012 All rights reserverd.
Powered by Joomla 1.7 Templates