Noc Świętojańska z szantami
Noc Świętojańska, obchodzona z 23 na 24 czerwca, zwana wcześniej Nocą Kupały, to święto nie tylko sięgające głęboko w obyczaje słowiańskie, ale zawierające też pierwiastki celtyckie, germańskie i indoeuropejskie. Obchodzone w okresie letniego przesilenia, było świętem jedności, połączenia ognia i wody, słońca i księżyca, mężczyzny i kobiety, urodzaju i płodności, miłości i radości, pełnym magii i wróżb.
W dniu 25 czerwca nad Stawem Miejskim w Żarowie, pomimo niesprzyjającej aury, o godz. 14.00 rozpoczęła się Noc Świętojańska połączona z szantami. Początkowo wiatr i od czasu do czasu padający deszcz nie sprzyjały piknikowej zabawie i dlatego nie wiele osób obejrzało zawody pływających po stawie modeli żaglówek (brały udział kluby modelarskie ze Świdnicy, Bystrzycy Górnej, Wałbrzycha i Dzierżoniowa), które zmagając się z wiatrem dążyły do wyznaczonej mety pyszniąc się kolorowymi żaglami.
Z biegiem czasu pogoda poprawiała się, a na niebie zagościło słoneczko. Szantowa muzyka, którą było słychać w całym mieście „przyciągnęła” mieszkańców nad staw, gdzie czekało ich wiele atrakcji i dobra zabawa. Dzieci skwapliwie skorzystały z zabawy na dmuchańcach oraz konkurencji rekreacyjno-sportowych przygotowanych przez TKKF w Żarowie. Dorośli również nie mieli powodów do narzekań, bowiem dla nich też nie zabrakło atrakcji. Organizator: Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zadbał o to, by każdy dobrze się bawił, dlatego program imprezy był urozmaicony. Dla amatorów mocnych dźwięków zagrała Żarowska Orkiestra Dęta pod batutą Bartosza Warkoczyńskiego. Koncert dla „wodniaków” i nie tylko dał zespół szantowy DRAKE. Wystąpił również, przy akompaniamencie Stanisław Wójciuka, zespół śpiewaczy ŻAROWIANIE ze ZERiI w Żarowie. Podczas tegorocznej Nocy Świętojańskiej kolejny koncert dał nowo powstały chór SENYOR-RICI Żarowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy GCKiS pod kierownictwem Ryszarda Fidlera, porywając zebranych do wspólnego śpiewania znanych i lubianych przez wszystkich piosenek. Do tańca przed sceną zaprosił uczestników pikniku zespół WALTERBAND. Zabawa taneczna okraszona była konkurencjami rekreacyjnymi dla dorosłych, gdzie każdy uczestnik konkursu opuszczał „arenę walki” z nagrodą. Organizatorem konkursów był TKKF Chemik w Żarowie.
Tradycyjnie, jak to bywa podczas tej magicznej nocy, było poszukiwanie kwiatu paproci, który w tym roku przybrał formę kwiecistego wianka. Zdobywczyni czarownej paproci otrzymała „sowitą” nagrodę.
W czasie imprezy można było nabyć wianki wykonane przez uczestniczki pracowni rękodzieła działającej przy GCKiS w Żarowie w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. O północy wszystkie wianki zostały puszczone na wodę wraz z platformą z zamontowanymi świecami dymnymi, które na kilka chwil rozświetliły nocne ciemności ferią barw.
Organizację imprezy wsparł finansowo żarowski oddział SKOK Wspólnota.