Noc Piżamowa III - Wakacje 2011

wtorek, 02, sierpień 2011

 W dniach 28-29 lipca odbyła się „Noc Piżamowa III – Wakacje 2011”, której organizatorem było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy współpracy Świetlicy wsparcia dziennego Żarowskiego Stowarzyszenia „Edukacja”.

>>> Relacja filmowa

 

 

W czwartkowe popołudnie, przed GCKiS zaczęli gromadzić się uczestnicy „nocnych wojaży”. Czterdziestka dzieci z plecakami, śpiworami, obowiązkowymi latarkami i in. niezbędnym (tylko dzieciom) ekwipunkiem – były gotowe na WSZYSTKO co im ta noc przyniesie. Z entuzjazmem i zaangażowaniem podejmowały się zadań przygotowanych przez opiekunów: Elżbietę Kulas, Bernadettę Lesiak, Bogdana Muchę, których wspierali: Stanisława Biernacka, Natalia Wolska , Artur Adamek oraz przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej: Joanna Sip i Mateusz Michalak.

Zanim koło piżamowej nocy zostało wprawione w ruch, dzieci pożegnały się z rodzicami i już był gotowe do działania. Po spisaniu Kontraktu, który dzieci same ustaliły i podpisaniu go własnoręcznie przyszedł czas na naukę „Hymnu nocy piżamowej”. Słowa tej piosenki ułożyła Bernadetta Lesiak do melodii słynnej kolonijnej piosenki. Dzieci w lot podchwyciły melodię, a za sprawą wydrukowanych tekstu – zaśpiewały:

„Piżamowiec, kto to taki?
Przekonajcie się dzieciaki!
Zabierz kapcie i śpiworek,
zabierz dobry też humorek.
Jak dokuczać będziesz komuś,
bierz zabawki i do domu!
Szkoda kłótni i hałasu
bo wyprawa jest do lasu...
No a w lesie ciemno wszędzie,
nie wiadomo co tam będzie:-)
Na kolację jest ognisko
dzisiaj zjemy chyba wszystko.
Nocka długa coś zbroimy
jakiś żarcik wymyślimy.
O północy straszą duchy,
wszystkie dzieci pod poduchy.
No a rano nasze Panie
zrobią pyszne nam śniadanie.
Skończy się noc piżamowa
i do domu marsz na nogach!
W sierpniu znowu się spotkamy
bo piżamy przecież mamy!”

Po radosnym śpiewaniu przyszła kolej na integracyjne zajęcia plastyczne. Tematem prac były „Wakacje w domu, w lesie, w górach i nad morzem”. Dzieci podzielone zostały na grupy. W każdej grupie wybrany został „szef”, który wziął udział w losowaniu tematu. Kiedy zadania zostały przydzielone „piżamowce” zabrali się do pracy. Na kartkach szarego papieru, za sprawą zręcznych rączek i niewyobrażalnej dziecięcej fantazji powstały wspaniałe dzieła sztuki, których nie powstydził by się słynny malarz Francisco Goya.
Kolejnym zadaniem, wprowadzającym w tematykę nocy piżamowej – czyli „Piraci z Żarowa” był tor przeszkód zorganizowany na hali sportowej. I tym razem dzieci i młodzież podzieleni zostali na grupy. Powstało 5 drużyn mieszanych (również wiekowo), które rywalizowały w konkurencjach sportowych na czas. I miejsce zdobyła drużyna Klaudii Lulek pokonując tor przeszkód w czasie 4,45 min., II miejsce ex aequo drużyna Filipa Kusztelaka i Arka Staszaka w czasie 5,19 min., III miejsce – grupa Patryka Zielinskiego w czasie 5,23 min., na IV miejscu uplasowała się drużyna Michała Wróbla pokonując tor przeszkód w 5, 27 min. Poziom konkurencji sportowych był wyrównany dlatego też wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.

Po sportowych zmaganiach dzieci zostały zaproszone na piracką kolację. Tego wieczora serwowane były pirackie kiełbaski z ognia z pajdą chleba, z ketchupem lub musztardą oraz piracki sok malinowy. Każdy niemianowany jeszcze pirat to zadanie wykonał w 100%. Po obfitej kolacji nadszedł czas na kolejną zabawę – budowę domków i „zagród noclegowych”.

O godz. 2200 żarowscy piraci byli gotowi (w pełnym ekwipunku) do nocnych wojaży. Piracka trasa prowadziła wprost do Parku Miejskiego gdzie przyszli piraci przeszli wszystkie próby, prowadzące do stania się prawdziwym piratem z Żarowa, pomyślnie. Wśród niełatwych zadań, jakie przygotowali organizatorzy było: skosztowanie przysmaku pirackiego (miód, ketchup, musztarda), skok przez skakankę oraz rzut „bombom” do celu. Kiedy wszystkie dzieciaki przeszły bez szwanku próby zostały mianowane na PIRATÓW i otrzymały pirackie chusty i wafelka „Grześka” dla osłody. Wśród wesołych, pirackich okrzyków wszyscy piraci powrócili na statek (GCKiS). Tam odbyła się szybka wieczorna toaleta i rozpoczęły się przygotowania do nocnego wypoczynku (kto wypoczął, to wypoczął....). Jeszcze długo było słychać ciche „pirackie” szepty i od czasu do czasu rozbłysło pirackie światełko na „rafie”.

Następnego dnia o godz. 7.00 wielu piratów nie chciało wstać, ale śniadanie już prawie było gotowe i nie wolno było zwlekać. Wszyscy więc wyruszyli do łazienek i po chwili (jak na piratów przystało) byli gotowi do wymarszu do mesy (stołówki w gimnazjum), gdzie szybko spałaszowali śniadanko, gotowi do nowych zadań. Ostatnim zadaniem Nocy Piżamowej III było wykonanie ramki na zdjęcie „Pirackiej braci” i posprzątanie „kajut”.

Wszystkie dzieciaki, po takiej nocy wróciły do domu pełne wrażeń i z pamiątkowym zdjęciem w ręce.

Do zobaczenia już 18 sierpnia podczas „Nocy Piżamowej IV – Wakacje 2011”. Czekają was nowe atrakcje! AHOJ PIRACI Z ŻAROWA!!!

Wypoczynek letni dla dzieci w GCKiS, jak i „Noc piżamowa III” sfinansowane zostały przez Żarowskie Stowarzyszenie „Edukacja”. WIELKIE DZIĘKI OD ŻAROWSKICH DZIECI.

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów

tel./fax. 74 8580-753, lub tel. 74 8580-187

2011 Noc Piżamowa III - Wakacje 2011. Copyright © 2012 All rights reserverd.
Powered by Joomla 1.7 Templates