XXIV Żarowska Izba Historyczna

poniedziałek, 11, marzec 2024

Żarowska izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, serdecznie zapraszają na XXIV Żarowską Prelekcję Historyczną, która odbędzie się w dniu 15 marca 2024 r. o godz. 18:00 w siedzibie Żarowskiej Izby Historycznej przy ul. Dworcowej 3. Wstęp na wydarzenie bezpłatny. „Dolny Śląsk przez całe dekady i stulecia odgrywał rolę jednego z wiodących w Europie ośrodków przemysłowych. Dzięki takim wizjonerom jak hrabia Reden, radca Kaselowsky czy fabrykant Krister, udało się w regionie wdrożyć wiele nowych a niekiedy pionierskich na skalę światową, rozwiązań technicznych. Najbardziej widocznym znakiem niegdysiejszej potęgi przemysłowej regionu są setki pałaców, zamków i dworów gęsto pokrywających mapę Dolnego Śląska. Za każdym takim pałacem stał jednak trud tysięcy kobiet i mężczyzn. Pracowników fabryk, hut i przędzalni. Kolejarzy, górników i tkaczy, których codzienna praca kształtowała krajobraz kulturowy regionu”.

O „Dolnośląskim szlaku zabytków techniki” oraz formie ich ochrony prawnej - opowie podczas XXIV Żarowskiej Prelekcji Historycznej – Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, dyrektor Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

Obecnie zabytki dzielimy na dwie podstawowe kategorie: zabytki nieruchome – nieruchomość (oraz jej część) lub zespół nieruchomości oraz zabytki ruchome – rzecz ruchoma (lub jej część albo zespół rzeczy ruchomych). Wedle ewidencji zabytków prowadzonej przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków na terenie gminy Żarów, znajdowało się 176 zabytkowych budowli i obiektów. Spośród tej liczby do w tzw. „Rejestr Zabytków”, wpisanych zostało zaledwie 26 zabytków nieruchomych. Czym tak naprawdę jest zabytek, ewidencja i rejestr zabytków ? Jakie zabytki znajdują się na obszarze gminy Żarów oraz w jaki sposób są dzisiaj chronione przed zniszczeniem ?.

O „Zabytkach nieruchomych na Ziemi Żarowskiej” oraz ich ochronie prawnej opowie podczas XXIV Żarowskiej Prelekcji Historycznej – archeolog Bogdan Mucha, prowadzący Żarowską Izbę Historyczną.

 

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów

tel./fax. 74 8580-753, lub tel. 74 8580-187

2011 XXIV Żarowska Izba Historyczna. Copyright © 2012 All rights reserverd.
Powered by Joomla 1.7 Templates