Wystawa „Mieszkańcy Ziemi Żarowskiej w szeregach antykomunistycznej organizacji Rzeczpospolita Polska Walcząca”

poniedziałek, 06, listopad 2023

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz Żarowska Izba Historyczna, serdecznie zapraszają w dniu 8 listopada 2023 r., o godz. 16:00 (plac przed Urzędem Miejskim w Żarowie, ul. Zamkowa 2) na otwarcie czasowej wystawy plenerowej pn. „Mieszkańcy Ziemi Żarowskiej w szeregach antykomunistycznej organizacji Rzeczpospolita Polska Walcząca”. Wystawę będzie można oglądać do dnia 30 listopada 2023 r.

Po zakończeniu II wojny światowej, na Ziemi Żarowskiej osiadli uczestnicy walk o Wolność i Niepodległość Polski. Wśród nich byli m.in. żołnierze Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich. Tutaj mieszkali z rodzinami, wychowywali potomstwo i gospodarowali na roli. Były to osoby świadome, czym jest komunistyczny reżim stalinowski i że nie będzie on trwać wiecznie.

Wstępując do podziemnej organizacji „Kresowiak”, później pod nazwą „Rzeczpospolita Polska Walcząca”, realizowali szereg zadań operacyjnych, m.in. prowadzili działalność wywiadowczą dotyczącą struktury terenowej i funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego oraz członków partii komunistycznej, gromadzili broń i planowali akcje mające na celu pozyskanie środków finansowych, prowadzili druk oraz kolportaż ulotek antykomunistycznych. Dla lokalnej społeczności członkowie wspomnianej organizacji pozostają anonimowi w obliczu swoich czynów i zasług. Z uwagi na to wystawa pn. „Mieszkańcy Ziemi Żarowskiej w szeregach antykomunistycznej organizacji Rzeczpospolita Polska Walcząca” odpowiada na szczególnie ważną potrzebę, przywrócenia tym osobom należytej tożsamości i zarazem patriotycznej pamięci wśród obecnych i przyszłych mieszkańców Ziemi Żarowskiej. Jej celem jest utrwalenie wiedzy o zapomnianych lokalnych Bohaterach Polskiego Podziemia Niepodległościowego z lat 1949-1952.

Wystawa wchodząca w skład realizowanego przez Gminne Centrum Kultury i Sportu, projektu pn. „Mieszkańcy Ziemi Żarowskiej w szeregach antykomunistycznej organizacji Rzeczpospolita Polska Walcząca”, dofinansowana została kwotą 9000 zł ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

 

 

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów

tel./fax. 74 8580-753, lub tel. 74 8580-187

2011 Wystawa „Mieszkańcy Ziemi Żarowskiej w szeregach antykomunistycznej organizacji Rzeczpospolita Polska Walcząca”. Copyright © 2012 All rights reserverd.
Powered by Joomla 1.7 Templates