Czterdzieści lat minęło

poniedziałek, 26, wrzesień 2016

Uroczysta gala podczas której po raz pierwszy wręczono 'Mamuty Kultury”, a wisienką na torcie był koncert Edyty Geppert, tak wyglądał jubileusz 40-lecia ośrodka kultury w Żarowie.

W piątek 23 września życzeń nie było końca. Na uroczystości spotkali się przedstawiciele samorządu, byli i obecni pracownicy, dyrektorzy, a także zaproszeni goście. Jako pierwszy głos zabrał obecny dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu, Artur Adamek, który przywitał przyjaciół żarowskiej kultury. 40-letnią historię żarowskiego ośrodka kultury przedstawił Tomasz Pietrzyk, zastępca dyrektora. - Jest rok 1976. Rada Narodowa Miasta i Gminy Żarów na sesji z dniem 1 września powołuje do życia zakład budżetowy pod nazwą „Żarowski Ośrodek Kultury”.Od tego momentu wydawać by się mogło, że mieszkańcy gminy i miasta Żarów mogą w ofercie Żarowskiego Ośrodka Kultury znaleźć coś dla siebie. Pierwsze duże wydarzenie zorganizowane przez ośrodek kultury miało miejsce dopiero wiosną 1977 roku. Wystawa pokazująca dorobek miejsko-gminnej kultury zorganizowana była w kinie „Świt” - mówił Pietrzyk.

>>> Zdjęcia


- Ośrodek Kultury to nie tylko budynek i jego wyposażenie, ale przede wszystkim pracownicy realizujący jego misję. Serdecznie dziękujemy za minione 40 lat pełne owocnych przedsięwzięć i kulturalnych działań. Dzisiejszy jubileusz to nie święto instytucji, ale wszystkich, którzy tę instytucję tworzyli i tworzą – mówił burmistrz Leszek Michalak.

Jednym z najważniejszych punktów programu było wręczenie po raz pierwszy „Mamutów Kultury” za działalność na rzecz kultury. Trafiły one do byłych dyrektorów Żarowskiego Ośrodka Kultury i Gminnego Centrum Kultury i Sportu. - Chcemy, aby mamut z Krukowa stał się symbolem żarowskiej kultury i sztuki. Próby odwzorowania mamuta z Krukowa podjęła się Elżbieta Kulas z GCKiS – mówił Tomasz Pietrzyk, zastępca dyrektora. Jeden z „Mamutów Kultury” trafił również do Artura Adamka, obecnego dyrektora GCKiS w Żarowie.

Podczas jubileuszu nie mogło zabraknąć podziękowań dla obecnych pracowników Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Dyrektor Artur Adamek oraz burmistrz Leszek Michalak wręczyli podziękowania całej kadrze GCKiS. Otrzymali je: Urszula Kosińska, Zofia Konieczka, Antoni Feszter, Aneta Śliwa, Renata Krajewska, Ryszard Fidler, Bogdan Mucha, Artur Dunicz, Krzysztof Dutkiewicz, Elżbieta Kulas, Zbigniew Furtak, Tomasz Pietrzyk, Beata Fafuła, Waldemar Kotowicz i Andrzej Bielec. Za zaangażowanie i pracę na rzecz żarowskiej kultury podziękowania zostały skierowane na ręce obecnego dyrektora Artura Adamka.

Jubileusz był również okazją do zaprezentowania po raz pierwszy książki „Ziemia Żarowska – od prehistorii do współczesności” autorstwa Bogdana Muchy. - Czuję ogromną satysfakcję i dumę – mówił autor i dodał – Od roku 2010 jestem związany z Żarowską Izbą Historyczną działającą przy GCKiS i nie wyobrażam sobie innego tematu dla książki jak historia Ziemi Żarowskiej.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert Edyty Geppert, która wystąpiła w hali widowiskowo- sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu.

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów

tel./fax. 74 8580-753, lub tel. 74 8580-187

2011 Czterdzieści lat minęło. Copyright © 2012 All rights reserverd.
Powered by Joomla 1.7 Templates