Wycieczka rowerowa klubu "Old spokes"

 W dniu 18 października 2011 odbyła się wycieczka cyklistów z GCKiS, której głównym celem i założeniem był czynnik poznawczy oraz zdrowotno – rekreacyjny. Była to pierwsza z zaplanowanego cyklu wycieczek organizowanych przez GCKiS na przestrzeni całego roku. Cel poznania interesujących miejsc naszej okolicy i najbliższego regionu zarówno w kontekście kulturowym, społecznym, historycznym, przyrodniczym został osiągnięty.

 

Uczestnicy wycieczki byli zróżnicowani pod względem wiekowym oraz sprawności fizycznej, dlatego też istniała konieczność dostosowania tempa do możliwości ekipy. Pierwszym etapem, była miejscowość Wierzbna, gdzie dotknęliśmy historii zabytkowego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, tam Kustosz Żarowskiej Izby Pamięci pan Bogdan Mucha ze znaną wszystkim pasją opowiadał o zabudowie klasztornej, 5 krzyżach pokutnych, do których dostępu uniemożliwiły przez lata zapuszczone chaszcze. Wierzbna pożegnała cyklistów jednym z najwyższych w Polsce wystającym ponad dachy pomnikiem Jana Nepomucena. Dalej trasa wiodła przez Kalno gdzie minęliśmy przydrożną wyremontowaną kaplicę, która stanowi niezwykły monument wraz z postawioną na jej tylnej ścianie remizą strażacką. Przez Wostówkę polną spokojną i cichą już po jesiennych pracach polowych drogą, wycieczka kontynuowała swój program poznaczy docierając do Pałacu w Mrowinach. Dalej trasa wiodła przez Łażany gdzie odwiedziliśmy kościół pw. Bożego Ciała oraz Pomnik upamiętniający ofiary mieszkańców Łażan z okresu I-szej Wojny Światowej. W Żarowie rowerzystów przywitała Izba Historyczna.

Jako pierwsi przed oficjalnym otwarciem mogliśmy zobaczyć wystawę poświęcona „BRONI MILITARNEJ XX WIEKU. Ostatnim etapem było GCKiS, gdzie nieco zmarznięci, lecz szczęśliwi uczestnicy mogli zakosztować gorącej kawy, herbaty oraz poczęstować się czymś słodkim. To nie był jednak koniec atrakcji zaplanowanych przez Organizatorów.

W sali kawiarnianej odbył się Turniej w rzutki. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Całość zakończona została pokazaniem prezentacji z zabytkami Gminy Żarów. Na koniec uczestnicy mogli własnym komentarzem opatrzyć galerię zdjęciową (~150), na której uwieczniona została cała trasa. Pomimo że pogoda tym razem nieco odstraszyła zadeklarowanych wcześniej uczestników, jednak przy spełnieniu pewnych warunków (rękawiczki, czapka), ci którzy przybyli nie żałowali swojej decyzji. Swoją postawą cykliści „OLD SPOKES” rozpropagowali zdrowy styl życia a także zachęcili do czynnego spędzania wolnego czasu.

Kolejny termin historii na rowerach to data 3 maja. Cykliści chcą uczcić tym samym powstanie „KONSTYTUCJI 3 MAJA”.

Już dzisiaj SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

Tuż przed startem pierwszej wycieczki klubu Old Spokes!

 Bez zawrotnych prędkości powoli zmierzamy do celu podziwiając okoliczny krajobraz

Zachwyceni pięknym romańskim Kościołem pw. Wniebowzięcia NMP w Wierzbnej

Na tle wierzbiańskiej świątyni

Na klasztornym wzgórzu przy ruinach tzw. długiego domu

Pałac w Wierzbnej - tu rezydował niegdyś cysterski przeor

Postój przy najstarszej w Polsce, pochodzącej z 1699 r. kolumnie z figurą św. Jana Nepomucena

Do Kalna 1 km - dojedziemy? o czym świadczy poniższa fotografia

 Przy pięknie odnowionej barokowej kapliczce w Kalnie

 Przy pałacu w Mrowinach prezes wycieczki (w środku) rzekł "ruszamy na Łażany"

 Na tle kościoła pw. Bożego Ciała w Łażanach

 Z dawnego pomnika poległych w I wojnie światowej mieszkańców Łażan pozostało dziś niewiele

 A gdzie reszta uczestników wycieczki hmm ...

 Uczestnicy wycieczki oraz czekające u wejścia do Żarowskiej Izby Historycznej dzieci podziwiają wystawę "Broni i Militariów"

 Sędziujący (po lewej) nie mógł wyjść z podziwu nad celnością rzutów

 Dla najlepszych "snajperów" czekały atrakcyjne nagrody

 Przy kawie i ciastku wpatrujemy się w prezentację ukazującą przebieg minionej trasy "Szlakiem krzyży pokutnych"

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów

tel./fax. 74 8580-753, lub tel. 74 8580-187

2011 Wycieczka rowerowa klubu "Old spokes". Copyright © 2012 All rights reserverd.
Powered by Joomla 1.7 Templates